Number 3 Welsh Wing Presentation Evening - Selwyn Samuel Centre, Llanelli- 27th January 2012

 

 

Presentation Evening_________________________

The annual presentation evening was held on Friday 27th January 2012 at the Selwyn Samuel Centre, Llanelli.

Wg Cdr Michael Stones, OC 3WW, opened the presentation evening by addressing the packed audience of more than 150, which included a large number of VIPs, led by Rt Hon Robin Lewis CBE, Lord Lieutenant of Dyfed. His welcome address was translated into Welsh by Plt Off P Greene (2227 Sqn).
The evening started with an appointment of a Squadron Chaplain and finished with highest non-state award being awarded to a record number of members of 3 Welsh Wing.
There were more than 80 awards made during the evening but despite the number of awards, the evening ran smoothly and on time.

Pictured left:

Mr Graham Crockett (334 Sqn) receiving the Defence Council Letter of Appreciation from the Lord Lieutenant of Dyfed.


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
Award Rank Forename Surname Squadron Presenting
Appointment of Sqn Chaplain Mrs Pam Passmore 1574 Pembroke 3 WW Chaplain
Best Sporting Male Cadet Sgt Joe Griffiths 1429 Cardigan Sqn Ldr Anderson WSO
Best Sporting Female Cadet Cdt Katherine Flower 215 Swansea Sqn Ldr Anderson WSO
Best Sporting Squadron       1429 Cardigan Sqn Ldr Anderson WSO
MIAS Off Cdt Balaji Rajan 499 Port Talbot Sqn Ldr Jeremiah WSO
MIAS Plt Off Jeff Evans 1054 Llanelli Sqn Ldr Jeremiah WSO
MIAS Flt Lt Andy Dennis 499 Port Talbot Sqn Ldr Jeremiah WSO
MIAS Wg Cdr Michael Stones OC 3WW Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation CI Michael Beckett 948 Haverfordwest Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Sgt Jane Sanders 621 Carmarthen Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation FSgt Victoria Thomas 2475 Ammanford Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Off Cdt Balaji Rajan 499 Port Talbot Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Off Cdt Robert Bruno 334 Neath Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Off Cdt Robert Williams 334 DF Brynamman Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Plt Off Jeff Evans 1054 Llanelli Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, BEL Upgrade, First Aid & Bronze Navigation Plt Off Llinos Richard 2227 Mid Gwendraith Sqn Ldr Jeremiah WSO
BEL, Bronze Navigation & EFAW Flt Lt Francesca Lewis 1998 West Cross Sqn Ldr Jeremiah WSO
Best DOE Squadron       1998 West Cross Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award   Jordan Aspland 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award Sgt Niall Austin 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award SCWO Sarah Flower 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award CI Gareth Abbott Haig 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award   Ross Howells 215 Swansea `Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award CI Luke Mogford 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award   Jordan Prosser 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award   Rhiannon Prosser 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award Sgt Chris Roberts 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award   Matthew Vanstone 215 Swansea Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award FSgt Hywel Davies 499 Port Talbot Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award FSgt Wai Lee Lai 561 Aberystwyth Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award SCWO Gareth Havard 499 Port Talbot Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award Sgt Christopher Evans 1054 Llanelli Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award FSgt Victoria Thomas 2475 Ammanford Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award Plt Off Laura Davies 334 Neath Mr Richard Wegstaff OBE
Gold D of E Award CI Katie Lockton 334 Neath Mr Richard Wegstaff OBE
3WW & W&W Smallbore Champions       215 Swansea Sqn Ldr Lovering WSO
3WW Fullbore Champions       2420 Whitland Sqn Ldr Lovering WSO
Afan Argoed Chalenge       334 DF & 1092 Squadrons Flt Lt G Lewis WSO
Aircraft Recognition U16       561 Aberystwyth Flt Lt G Lewis WSO
Aircraft Recognition Open       1998 West Cross Flt Lt G Lewis WSO
Aircraft Recognition Highest Individual U16 Cdt James Townsend 2117 Kenfig Hill Flt Lt G Lewis WSO
Aircraft Recognition Highest Individual Open Sgt Sam Pickwick 1998 West Cross Flt Lt G Lewis WSO
First Aid       293 Cowbridge Flt Lt G Lewis WSO
Aero Modelling       1429 & 1998 Squadrons Flt Lt G Lewis WSO
Banner       1429 Cardigan Flt Lt G Lewis WSO
Drill       293, 334, 948, 1054, 1429,1998,2227 Squadrons Flt Lt G Lewis WSO
OC 3WW Commendation Cdt Harry Bennett 1092 Bridgend Wg Cdr Stones, OC 3WW
Best Male Cadet in Dacre - representing 3WW & W&W SFSgt Hywel Davies 499 Port Talbot Cpt Thorne RD DL RNR
Best Female Cadet in Dacre - representing 3WW & W&W SCWO Sarah Flower 215 Swansea Cpt Thorne RD DL RNR
3 Welsh Wing Leadership Award Flt Lt Mandy Ford 1429 Cardigan Cpt Thorne RD DL RNR
Best MCO in ACO Mrs Lindsay Thomas 2117 Kenfig Hill Cllr Hubert Hitchman
Most Improved Squadron       360 Llwchwr Mr Keven Rowan CEPS RFCA (Wales)
3 WW Best Squadron       215 Squadron Col Nick Beard CWO RFCA (Wales)
W & W Administration Efficiency Trophy Mrs Debra Morgan HQ 3WW Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
W & W Administration Efficiency Trophy Mrs Jane Seaward HQ 3WW Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
Regional Commandant's Commendation Cllr Richard Lewis 1998 West Cross Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
Regional Commandant's Commendation Mrs Angela Lewis 1998 West Cross Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Good Service Cpl Danielle Young 2117 Kenfig Hill Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Good Service Sgt Nico Fitzgibbon 2117 Kenfig Hill Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Good Service Sgt Shane Elderfield 1429 Cardigan Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Meritorious Service Mr Hwyel Evans 1429 Cardigan Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Meritorious Service Mr Richard Wagstaff OBE   Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
AOC's Certificate of Meritorious Service Mrs Angela Lewis 1998 West Cross Gp Cpt Allen BSc FRAeS RAFR
ILM Award in Management Level 5 Fg Off Emma Clarkson 2475 Ammanford Mr TOS Lloyd OBE DL
ILM Award in Management Level 5 Flt Lt Karen Greenhow 1 WW Mr TOS Lloyd OBE DL
ILM Certificate in Management Level 5 Mrs Caroline Rowlands 1092 Bridgend Mr TOS Lloyd OBE DL
ILM Certificate in Management Level 5 Flt Lt Lorraine Flower 215 Swansea Mr TOS Lloyd OBE DL
ILM Certificate in Management Level 5 Flt Lt Clive Parker 561 Aberystwyth Mr TOS Lloyd OBE DL
Cadet Vocational Graduateship Level 6 Flt Lt Mandy Ford 1429 Cardigan Mr TOS Lloyd OBE DL
Cadet Vocational Graduateship Level 6 Flt Lt Clive Parker 561 Aberystwyth Mr TOS Lloyd OBE DL
Cadet Forces Medal WO Shaw Durman 2426 Pencoed Rt Hon Robin Lewis CBE
Cadet Forces Medal Flt Lt Mark Davies 1429 Cardigan Rt Hon Robin Lewis CBE
Cadet Forces Medal WO Derek Flewin RET 2347 Porthcawl Rt Hon Robin Lewis CBE
Cadet Forces Medal - Second Clasp Flt Lt Tony Davies 631 Maesteg Rt Hon Robin Lewis CBE
Defence Letter of Appreciation Mr Graham Crockett 334 Neath Rt Hon Robin Lewis CBE
Defence Letter of Appreciation Mr Alun Morgan 334 Neath Rt Hon Robin Lewis CBE
Defence Letter of Appreciation WO Phil Morgan RET 3 WW Rt Hon Robin Lewis CBE
Defence Letter of Appreciation Rev Canon Paul Vann 1092 Bridgend Rt Hon Robin Lewis CBE

Award Information kindly supplied by: Wing Commander Wilson Ret'd

Photographs by: Flt Lt S Morgan Ret'd (Deputy Wg MCO)

   
» Flying
» Duke of Edinburgh
» Gliding
» Shooting
» Sports
» Adventure Training
» BTEC
» Training
» Fundraising
» Parade & Drill
 

air cadets magazine

» Read it

Home Go To Top © Copyright 3 Welsh Wing Site Map Website Disclaimer
RSS Air Cadets